Accept and Continue

Cookies on this site

This site uses cookies. For more information, please see our privacy policy.
Skip to main content

Men's County Singles

County Singles - 4 bowls each first to 21 shots

All results to be reported to Rob Bell, Men's County Competitions Secretary

07717-528568   rob.bell12@outlook.com

Preliminary Round -Sunday 29th May - All matches to be played on the specified green

No Player Home v Column 4 Player Away

10:00am

Green

Hereford

1. 

J. Miller (St Martins) 17

v

2. 

Malcolm Ehrler (Hereford 21

3. 

P. Bloomer (Brimfield) 22

v

4. 

D. Magness (Ross) 10

5.

S. Beale (Brimfield) 20

v

6. 

P. Middleton (Ross) 21

1st Round - Sunday 12th June 2022. All matches to be played on the specified green

No Player Home v - Player away

10:00am.

Green -

Eastnor

2

Malcolm Ehrler, (Hereford) 22

v

3

P.Bloomer (Ross) 15

6

P.Middleton (Ross) WO

v

7. 

G. Scarborough (Ross)

8. 

R. Mew (Brimfield)     21

v

9. 

R. Bell (Bulmers) 14

10.

P. Goulding (St Martins)

v

11. 

D. Keen (Ross) WO

12. 

D. Tantrum (Eardisland)

v

13. 

D. Lambert (Ross) WO

14. 

S. Jones (Aston Ingham) WITHDREW DUE TO ILLNESS

v

15. 

B. Hurstwayte (St Martins) WO

10:00am

Green -

Bulmers

16. 

B. Loveridge (Eastnor) 3

v

17. 

M. Holmes (Ross) 21

18. 

K. Morris (Aston Ingham)

v

19. 

D. Jones (Aston Ingham)

20. 

D. Palmer (Ross) 21

v

21. 

G. Williams (Ross) 15

22. 

R. Bithell (Kington)

v

23. 

N. Godden (Ross)

24. 

Mark Ehrler (Hereford) 16

v

25. 

T. Holmes (Ross) 21

26. 

A. Tandler (Brimfield) 21

v

27.

J. Watkins (Ross) 17

10:00am

Green -

Ross

28. 

J. Strickland (Ledbury) 15

v

29. 

D. Holmes (Ross) 21

30. 

C. Harvey (Aston Ingham)

v

31. 

C. Walters (Bodenham)

32. 

J. Knowles (St Martins) 21

v

33.

J. Woakes (Aston Ingham) 19

34. 

M. Horsfall (Hereford)

v

35. 

Shaun Jones (Ross)

Second Round Sunday 12th June 2022. - All matches to be played on the specified green

No Player Home v - Player Away

12:00 noon approx

Green -

Eastnor

1

M.EHRLER (HEREFORD) 15

v

5

P.MIDDLETON (ROSS) 21

8

R.MEW (BRIMFIELD) 21

v

11

D.KEEN (ROSS) 14

13

D.LAMBERT (ROSS) WO

v

15

B.HURSTWAYTE (ST MARTINS) WITHDREW DUE TO ILLNESS

12:00 noon approx

Green -

Bulmers

17

 M.HOLMES (ROSS) 21

v

18

K.HARRIS (ASTON INGHAM) 3

20

D.PALMER (ROSS) 21

v

22

R.BITHELL (KINGTON) 12

25

T.HOLMES (ROSS) 21

v

26

A.TANDLER (BRIMFIELD) 12

12:00 noon approx

Green

Ross

29

D.HOLMES (ROSS) 21

v

31

C.WALTERS (BODENHAM) 16

32

J.KNOWLES (ST MARTINS) 10

v

35

S.JONES (ROSS) 24

Quarter Final Sunday 19th June 2022. - All matches to be played on the specified green

No Player Home v - Player Away

10:00

Green -

ST MARTINS

5

P.MIDDLETON (ROSS) 21

v

8

R.MEW (BRIMFIELD) 20

13

D.LAMBERT (ROSS) 12

v

17

M.HOLMES (ROSS) 22

20

D.PALMER (ROSS) 16

v

25

T.HOLMES (ROSS) 21

29

D.HOLMES (ROSS) 4

v

35

S.JONES (ROSS) 17

Semi Final Sunday 19th June 2022 - All matches to be played on the specified green

No Player Home v - Player Away

12:00 noon approx

Green -

ST MARTINS

5

P.MIDDLETON (ROSS) 16

v

17

M.HOLMES (ROSS) 21

25

T.HOLMES (ROSS) 15

v

35

S.JONES (ROSS) 21

Finals Weekend - Saturday & Sunday 23rd & 24th July at Kington BC & Weobley BC

No Player Home v - Player Away

17 M.HOLMES (ROSS)

v

35

S.JONES (ROSS)