Accept and Continue

Cookies on this site

This site uses cookies. For more information, please see our privacy policy.
Skip to main content

Ladies Senior Pairs

2022

The team shall comprise of two members from any club within the County who are aged 55 or over.  Matches shall be 18 ends, four bowls each player.  In the Senior Pairs, in the event of the scores being equal when all ends have been played an extra end or ends shall be played until a decision is reached.  Rounds prior to Semi-Final are played on Challengers Green.

All results to be reported to the Ladies Competition Secretary, Jennie Cole, within 24 hours of match being played

M: 07785330383   E: jennietcole@gmail.com

 

The Final will be played on Tuesday 9th or Thursday 11th August at Ledbury BC

Preliminary Round - PLAY BY Friday 3rd June on Challengers Green

No Challenger Versus Number Opponent

1

Belinda Zorab

Julie Brooke

(Bromyard)

19

v

2

Joanne Millington

Sue Fodden

(St Martins)

8

3

Athena Cawley

(Weobley)

W/O

v

4

Sharon Brace

(Eastnor)

Withdrawn

5

Christine Tilbury

(Weobley)

W/D

v

6

Marian Wheatley

(Brimfield)

W/O

7

Helen Skinner

Lynne Allen

(Brimfield)

20

v

8

Adele Radford

Margaret Owers

(Aston Ingham)

9

9

Sue Dix

Marcia Gwynne

(Ross)

18

v

10

Rosie Sheridan

Barbara Beale

(Brimfield)

12

11

Rachel Lawrence

Carol Cleaton

(Castle Green)

11

v

12

Irene Wheeler

Chris Robbins

(Kingsland)

21

13

Jean Bufton

Sandra Terry

(Weobley)

20

v

14

Barbara Hesketh

(St Martins)

15

15

Sandra Pritchard

Fran Hargest

(St Martins)

16

v

16

Irene Healey

Lyn Knowles

(St Martins)

18

17

Susan Kemp

(Kingsland)

15

v

18

Jean Fryer

(Bodenham)

13 

19

Suzanne Davies

Pat Farmer

(Hereford)

18

v

20

Barbara Griffiths

Karen Tandler

(Brimfield)

15 

21

Susanna Checketts

(Kingsland)

W/O

v

22

Freda Dimarco

(Bodenham)

W/D

23

Linda Lewis

(Ross)

15

v

24

Lucy Walden

Hazel Vaughan

(St Martins)

20

25

Chris Philipps

Gill Bywater

(Aston Ingham)

14

v

26

Judy Pritchard

Sally Stenning

(Weobley)

17

1st Round - PLAY BY Friday 24th June on Challengers Green

No Challenger Versus Number Opponent

1/2

Belinda Zorab

Julie Brooke

(Bromyard)

19

v

3/4

Kim Hendricksen

Athena Cawley

(Weobley)

16

5/6

Jan Williams

Marian Wheatley 

(Brimfield)

21

v

7/8

Pauline Preece

Lynne Allen

(Brimfield)

9

9/10

Sue Dix

Marcia Gwynne 

(Ross)

29

v

11/12

Irene Wheeler

(Kingsland)

4

13/14

Sandra Terry

Jean Bufton

(Weobley)

w/o

v

15/16

L Knowles

(St Martins)

withdrawn 

17/18

Margaret Reid

Sue Kemp

(Kingsland)

22

v

19/20

Pat Farmer

Sue Davies

(Hereford)

19

21/22

Pat Davies

Susanna Checketts

(Kingsland)

23

v

23/24

Lucy Lewis

Hazel Vaughan 

(St Martins)

15

25/26

Sally Stenning

(Weobley)

19

v

27

Gill Williams

(Eardisland)

22

28

Eileen Powell

(Brimfield)

W/O

v

29

Elaine Stephens

(Ross)

withdrawn

Quarter-Final - PLAY BY Friday 22nd July on Challengers Green

No Challenger Versus Number Opponent

1/4

Julie Brooke

(Bromyard)

21

v

5/8

Marian Wheatley 

(Brimfield)

13

9/12

Marcia Gwynne 

(Ross)

v

13/16

Sandra Terry

(Weobley)

17/20

Sue Kemp

(Kingsland)

v

21/24

Susanna Checketts

(Kingsland)

25/27

Barbara Kay

Jill Williams 

(Eardisland)

v

28/29

Eileen Powell 

(Brimfield)

Semi-Final - 9th or 11th August at Ledbury BC Time and Date to be confirmed

No Challenger Versus Number Opponent

1/8

Belinda Zorab

Julie Brooke

(Bromyard)

v

9/16

17/24

v

25/29

Final

9th or 11th August

at Ledbury BC

1/16

v

17/29